Okuyan “Kılıçdaroğlu’nun hiçbir ilgisi yok”

10 Aralık 2019 Salı 17:50

Okuyan “Kılıçdaroğlu’nun hiçbir ilgisi yok”

Kamuoyunda EYT (Emeklilikte yaşa takılanlar) olarak bilinen 4447 sayılı kanunun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu değil kendisi tarafından hazırlandığını belirten dönemin Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan, konuyu AK Parti’nin polemik meselesi haline getirdiğini söyledi.

Okuyan, Yeni Gün’e yaptığı açıklamada, o tarihlerde SSK Genel Müdürü olan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Yaşı 80’e çıkarsanız bile, bu sistem çöker” şeklinde itirazları olduğunu savunarak “4447 sayılı yasa, tamamen benim hazırladığım ve sorumluluğumda olan yasadır. Sayın Kılıçdaroğlu ile hiç bir ilgisi yoktur” dedi.
Yasanın çıkmasında dünya bankasının hazırladığı “kurtuluş reçetesinde” olduğu şeklindeki haberlerin de gerçeği yansıtmadığına değinen Yaşar Okuyan, konunun arka planında Kemal Derviş’in olduğunu ifade etti
Okuyan “Biz Kemal Derviş’i merkez bankası başkanı yapma düşüncesiyle getirdik. Sonra ne olduysa dönemin başbakanı rahmetli Bülent Ecevit te ikna edildi ve Kemal Derviş’e ekonomi teslim edildi. Kemal Derviş de Amerikan sermayesini koruma amacıyla 13 maddelik bir reçete hazırladı. 2 madde de benim tarafımdan hükümete sunuldu. Bunlardan biri merkez bankasının özerk hale gelmesi, diğeri enerji piyasası” şeklinde konuştu.
AK Parti’nin 17 yıldır iktidarda olduğunu, bu yasa ile ilgili Anayasa Mahkemesi’nde ve ardından AHİM’de açtığı davaları kaybettiğine işaret eden Yaşar Okuyan, şöyle devam etti;
“Ortada hukuki zemin yok. Müktesep hak yok. Siz, hukuki tarafını takip ettiniz ve kaybettiniz. 2008 de çıkardığınız yasayla (mezarda emeklilik kavramı) getirdiniz. Benim dönemimde yaş sınırı kademeli olarak belirlenmişti. Bizim hükümetimiz döneminde emekli aylığı ile sizin döneminiz arasında 1.600 lira fark var. Ne demek oluyor bu? Siz bizim dönemimizdeki emekli aylıklarının reel karşılığının çok altında bir aylık oranı uyguluyorsunuz. Topluma gerçekleri anlatın”

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz