Vatandaş isyanda!

27 Ekim 2019 Pazar 18:36

Vatandaş isyanda!

Ereğli ilçesine bağlı Kışla Mahallesi’nde yaklaşık 4 ay önce hasar gören alt yapının tamir edilmemesi nedeniyle lağım suları evlerin arasından akıp gidiyor.

Duruma isyan eden mahalle sakinleri, Ereğli Belediyesinden kanalizasyon hatlarının yapılmasını istedi.

Ereğli ilçesine bağlı Kışla Mahallesi Potbaşı Sokak’ta yaklaşık 4 ay önce aşırı yağılar sonrası oluşan selde kanalizasyon boruları patladı. Boruların patlaması nedeniyle evlerin tüm lağımı mahallenin içerisinde açıktan akmaya başladı.

Kışla Mahallesi sakinleri, hem Ereğli Belediyesine hem de mahalle muhtarlarına durumun acil olduğunu bildirdiklerini, gelip incelediklerini ancak şu ana kadar hiçbir çözüm üretmediklerini söylediler.

Ereğli Belediyesinden patlayan kanalizasyon borularını tamir etmelerini ve soruna kalıcı bir çözüm bulunmasını isteyen mahalle sakinleri, çözüm bulunmadığı takdirde sorunu daha üst mercilere bildireceklerini aktardılar.

Mahalle sakinlerinden Kezban Şık, yaz boyunca açıktan akan lağım nedeniyle kokudan evinde zor durduğunu dile getirdi. Şık, “Yazın ben devamlı evdeydim, kokudan duramadım. Yukarıda lağım patlak. Selde de buralar hep yarıldı. Burası perişan halde ve 4 aydır böyle. Muhtara başvuruyoruz, belediyeye başvuruyoruz fakat ‘Gelecekler, gelecekler’ diye bizi oyalıyorlar. Bak kış geldi ‘Gelecek gelecek’ derken. Burada çok ev var, burada yaşayanlar hep etkileniyor. Şikâyetçiyim, burasının bir an önce yapılmasını istiyorum. Yapılacak diyorlar, biz öyle bekliyoruz. Kendimiz yapacak durumumuz yok" diyerek tepki gösterdi.

“LAĞIM EVİMİN ALTINDAN GEÇİYOR”

Tuvalet giderlerinin evinin altından geçtiğini ve giderlerin patlaması nedeniyle büyük sıkıntılar çektiğini belirten Şaziye Yurdusever de, “Alt yapı, tuvaletler evimin altından geçiyor, bütün patlak. Burada gördükleriniz eski şeyler. Köse köyünden aşağıya sular gelen selde buraları patlatıp gitti. Her yer battı. Gelip yapan yok. 4 aydır bu çileyi çekiyorum. Evimin arkasında göçük meydana geldi. Muhtarımız geldi, belediyemiz geldi fakat üç dört senedir çekiyorum. Bildiğin lağım evimin altından geçiyor. Kokudan, sinekten geçilmiyor burası. Muhtarımız ‘Belediye gelecek, yapacak’ diyor ama hiç gelen giden yok” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZ HASTA OLACAK DİYE KORKUYORUZ”

Açıktan akan lağım nedeniyle çocuklarının hastalık kapmasından korktuklarını vurgulayan mahalle sakinlerinden Gülay Yurdusever, havalar ısındığında kokudan ve sinekten evde duramadıklarını anlattı. Yurdusever, “Burası lağım, başka hiçbir şey değil. Her taraf lağım akıyor. Bu yaz hep böyleydi. Bir de su coştuğu zaman daha kötü oluyor ve daha çok lağım geliyor. Sinekler geliyor, çocuklarımız sokakta oynayamıyorlar. Hep derenin içindeler çocuklar. Hasta olacaklar diye korkuyoruz. Kapıları açsak sinekler evimize doluşuyor, koku içeri geliyor. Ne yapacağız? Biz başvuruyoruz, icraat yok. ‘Yapacağız yapacağız’, ne zamana kadar yapılacak? Biz istiyoruz ki hemen yapılsın, çocuklarımız hasta olmasın. Benim, komşularımın, herkesin çocuğu var. Biz rahatsız oluyoruz. Bir an önce yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz