KESK’e bağlı sendikalardan açıklama

8 Ekim 2019 Salı 20:17

KESK’e bağlı sendikalardan açıklama

KESK’e bağlı sendikaların Zonguldak teşkilatları sendika yöneticilerinin maaşlarına ilişkin ortak açıklama yaptı.

KESK Zonguldak Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Onur Arslan, yaptığı açıklamada şu görüşleri dile getirdi;

“Sendika yöneticiliğini kişisel zenginleşme aracı olarak görenler kamu emekçilerinin haklarını savunamazlar!

Son zamanlarda bazı basın yayın kuruluşlarında bir “sendika” başkanı ve yöneticilerinin sendika üye aidatları kesintileri üzerinden sendikalarından aldıkları yüksek maaşlar ve lüks makam araçları tartışılmaktadır.

BİZİM İÇİN "KAMU GÖREVLİSİ OLARAK ÇALIŞIRKEN ALDIĞI ÜCRETTEN FAZLASINI ALAMAZ” İLKESİ GEÇERLİDİR”

Başta kamu emekçileri olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin şaşkınlıkla izlediği bu tartışma ne yazık ki ülkemizde bir gerçeği daha gözler önüne sermiştir.

Sendika yöneticiliğini kişisel zenginleşme aracı olarak görenler, ait oldukları ve temsilcisi oldukları emekçilerden fersah fersah uzaklaşanlar emekçilerin hak ve çıkarları için mücadele etmezler, edemezler. Kurulduğu günden itibaren kamu emekçilerinin hak ve çıkarları için mücadele eden KESK ve KESK’ e bağlı sendikaların başkan ve yöneticileri kamu emekçilerinin onurlu mücadele tarihine gölge düşürmemiştir, düşürmeyecektir de.

KESK ve KESK’ e bağlı sendikalarımızın profesyonel olarak görev yapan, yani maaşlarını üye aidatları kesintisi üzerinden alan, başkan ve yöneticilerimiz için "Kamu görevlisi olarak çalışırken aldığı ücretten fazlasını alamaz.” ilkesi geçerlidir.

Bu ilke gerçek sendikal mücadelenin olmazsa olmazıdır. Yöneticilerimizin iş yerinde aldığı ücretten ne bir eksik ne de bir fazla olan maaşı dışında huzur hakkı vb. herhangi bir ek ücret alması söz konusu bile değildir. Bu durum yöneticilerin inisiyatifine bırakılmamış, KESK ve KESK’ e bağlı sendikalarımızın tüzüğü ile de güvence altına alınmıştır.

“BAŞKAN VE YÖNETİCİLERİMİZ MAAŞ BORDROLARINI YAYINLAMIŞTIR”

 

Kamuoyunda sendikacılara yapılan ‘Maaşlarınızı açıklayın’ çağrısına KESK’ e bağlı sendikalarımızdan yanıt gelmiş ve başkan ve yöneticilerimiz maaş bordrolarını yayınlamıştır.

Sendika yöneticiliğini kişisel zenginleşme aracı olarak görenler kamu emekçilerinin haklarını savunamazlar. Kamu emekçilerini, başkan ve yöneticilerinin maaş bordrolarını yayınlayamayan sendikalara değil maaş bordrolarını yayınlayan, kamu emekçilerinin hak ve çıkarlarını için mücadele eden KESK' e bağlı sendikalara üye olmaya davet ediyoruz.”          

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz