Gökçebey Platformu’nun eylemleri devam ediyor

20 Ekim 2019 Pazar 21:35

Latif Aydemir

Gökçebey Platformu’nun eylemleri devam ediyor

 

Gökçebey’e Baz Biyoenerji Üretim A.Ş tarafından Bodaç Köyü sınırları içersinde ( 114- Ada 1 parsel ) Biyokütle Enerji Santralı ve atık yakma tesisinin kurulmaması adına Gökçebey Platformu yaptığı ikinci yürüyüşlü ve basın açıklamalı yapılan eyleme; Gökçebey Belediye Başkanı Vedat Öztürk, Av Ümit Aydemir, Özay Özdemir, Yerel Tarih Araştırmacısı Sadi Uyar, Malike Aydınlı, S.S. Gökçebey Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatif Başkanı İsmail Bayoğlu, Devrek İsmet Paşa Mahalle Muhtarı Necla Esen Ak, İş Bankasından Emekli Osman Ala, Ender Gökmen, Mustafa Çetinoğlu, CHP Zonguldak İl Başkanı Hakkı Güney, CHP Gökçebey İlçe Başkanı Mitat Arat, İyi Parti Gökçebey İlçe Başkanı Mustafa Arat, CHP İl Genel Meclis Üyesi Hasan Tülübaş, CHP Belediye Meclis Üyesi Nermin Pozaklı, Gül Türkyılmaz, CHP Belediye Meclis Üyesi Mustafa Uyan, Selma Biçici Kamil Karademir, Muhammer Cinokur, Neşe Başoğlu’nun yanı sıra yaklaşık 650 kişi katılımıyla gerçekleşti.

“DOĞAMA, TOPRAĞIMA, HAVAMA, SUYUMA, SAĞLIĞIMA DOKUNMA!”

Gökçebey Platformu Başkanı Halit Karademir’in açılış konuşması yaptı. Ve yine, Gökçebey Platformu’nun hazırlamış olduğunu basın açıklamasını Devrek Emekli Öğretmeni Faik Mekik yaptı.

Mekik açıklamasında; Gökçebey’in Bodaç Köyü mevkiinde, Yenice Ormanlarının başladığı noktada ‘’Baz Biyokütle Enerji Santrali ve Atık Yakma Tesisi’’ projesine karşı; Zonguldak, Bartın ve Devrek’ten doğa sever, çevre dostları bir yürüyüş eyledik. Bodaç ve çevre köy sakinleriyle karşı duruşumuz daha bir güçlendi.

Gökçebey’in doğasına, havasına, suyuna gönül vermiş güzel insanlar hep bir ağızdan haykırdı.

“BİYOKÜTLE (KATI ATIK) ENERJİ SANTRALİNE NEDEN Mİ KARŞIYIZ?”

• Yapılması planlanan enerji santrali başta hava kirliliği olmak üzere su kirliliğine de yol açacak.

• Kirlenen havayı soluyan, suyu kullanan başta insanlar olmak üzere Gökçebey ve çevresindeki tüm canlılar olumsuz etkilenecekler.

• Etkilenme sonucunda; başta kanser ve akciğer hastalıkları olmak üzere, alerji ve diğer birçok hastalığa davetiye çıkacak.

• Çoluğumuz/çocuğumuz, bağımız/bahçemiz/tarlamızdaki sebze ve meyveler, kümes/ahır/ağıldaki hayvanlar, kurdumuz/kuşumuz/börtümüz/böceğimiz zehirlenecek.

• Santralın bacasından çıkan kükürtdioksit gazının yol açtığı asit yağmurları yüzünden, Yenice Ormanları ölümle karşı karşıya bırakıldığı için karşıyız.

• Santralin 30 km çevresinde yaşayan insan, hayvan ve bitkiler çok daha fazla zehirlenecek.

• Kaşıntı, kızarıklık, göz tahrişi, öksürük, burun tıkanıklığı, alerjik vakalar, boğaz ağrısı ve solunum zorluğu risklerini saymıyorum bile…

• Bilim insanları, katı atıkların yakılmasından oluşan zehirli veya potansiyel zehirli 200’den fazla madde tespit etmişlerdir. Henüz tanımlanmamış daha birçok maddenin yayılmış olması çok muhtemeldir. Tanımlanmış olan kimyasalların birçoğu kalıcı veya biyoakümülatif olarak bilinmektedir. Bu kirleticilerin birçoğu kanser, solunum sistemi hastalıkları ve endrokrin sisteminin bozulması gibi çok çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

“KISACA NE Mİ İSTİYORUZ?”

• Zehir değil, temiz hava solumak istiyoruz.

• Doğamız, toprağımız, havamız ve suyumuz temiz kalsın istiyoruz.

• Temiz bir çevre ile temiz bir yaşam istiyoruz.

• Ölüm değil, sağlıklı bir yaşam istiyoruz.

• Gelecek güzel günler istiyoruz.

 

“AKIL ALACAK GİBİ DEĞİL!”

• Türkiye’de yenilebilir enerji kaynakları yani temiz enerjiler arasında dünyadaki en zengin ülkeler arasında yer almamıza rağmen neden rüzgar ve güneş enerjisi Gökçebey’de tercih edilmiyor?

• Tavuk dışkısını yakarak çevremizi zehirlemek yerine; tavuk dışkısını kompostlama yöntemi ile organik gübreye dönüştürmek daha ekonomik ve akılcı bir yöntem değil mi?

• Bu yöntemle gübrede dışa bağımlılıktan kısmen kurtulmuş olmaz mıyız?

• Süzek Deresi ve Kanyonu’nu, macera ve doğa turizmine kazandırmak amacıyla yola çıkacaksın; yarı yolda vazgeçip, Süzek Kanyonu ve Macera Parkuruna gelenleri zehirleyeceksin. Pes doğrusu!...

“İŞTE BUNUN İÇİN…”

• Havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirleterek bizi zehirleyecek olan bu ‘’Biyokütle Enerji Santrali ve Atık Yakma Tesisi’ni istemiyoruz!

• Bu cennetin (Gökçebey’in) cehenneme dönüşmesini istemiyoruz!

• Türkiye’nin gözbebeği Yenice Ormanlarının tahrip olmasını istemiyoruz!.

“YENİCE ORMANLARINI BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE”

Yenice Ormanları barındırdığı yaban hayat ve bitki çeşitliliğiyle dikkat çeken, 1999 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından Acil Olarak Korunması Gereken 100 Sıcak Noktadan biridir. Türkiye'nin en büyük blok ormanıdır.

Kurulması düşünülen Katı Atık Enerji Santrali’nden Yenice Ormanlarına yayılacak zehirli gazlar ve asit yağmurları Türkiye’nin göz bebeği Yenice Ormanları için çok büyük tehdit oluşturmaktadır. Daha ileri boyutu ise orman ölümleridir.

Yapılan eyleme Zonguldak ve Devrek doğa yürüyüşü ekibi gelerek destek verdiler.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz