GMİS NEREDE?

6 Ekim 2019 Pazar 18:16

Haber Merkezi

GMİS NEREDE?

Manisa Soma’da 301 maden işçisinin katledildiği faciadan sonra işlerinden çıkarılan, tazminat ve emeklilik haklarını alamayan Soma Holding ve Uyar Madencilik maden işçileri, önceki gün Ankara’ya yürüyüş başlattı.

Türkiye’nin yeraltı madenciliğinde en önemli sendikal kuruluşu olan Türk-İş’e bağlı Genel Maden İşçileri Sendikası ile bu işyerinde örgütlü Türkiye Maden İşçileri Sendikası’nın bu yürüyüş sırasında Soma’da olmaması da dikkatlerden kaçmadı.

Hatırlanacağı gibi 1991’de Şemsi Denizer’in liderliğinde Büyük Ankara Yürüyüşünü başlatan GMİS’e Türkiye’nin dört bir yanından destek gelmiş, maden işçileri yalnız bırakılmamıştı.

Bugün ise Bağımsız Maden İşçileri Sendikası’nın Soma’da başlattığı “hak arama” mücadelesinde katılmayan ve destek açıklaması da yapmayan her iki sendikada, tepkileri üzerine çekti.

 

Manisa Soma’da 301 maden işçisinin katledildiği faciadan sonra işlerinden çıkarılan, tazminat ve emeklilik haklarını alamayan Soma Holding ve Uyar Madencilik maden işçileri, önceki Ankara’ya yürüyüş başlattı.

10 gün sürecek yürüyüş öncesi Soma Cengiz Topel Meydanı’nda bir araya gelen işçilerin okudukları basın açıklamasında “Maden işçileri olarak tüm yasal, meşru yol ve yöntemlerle haklarımızı istemekteyiz. Haklarımızı almadan da mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Yolumuz açık olsun. Direne direne kazanacağız” denildi.

İşçiler 15 Ekim’de Ankara’da Enerji Bakanlığı önünde olacak.

“TARİHİMİZ İŞÇİ HAREKETİNİN TARİHİDİR”

Maden işçileri, Soma Kaymakamlığı’nı da protesto ettiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“3 bin 500 maden işçisini ve doğrudan dolaylı bağlarla Soma halkının tamamını ilgilendiren, haksızlık, adaletsizlik boyutu kangrenleşmiş bu sorun konusunda Soma Kaymakamı sorunu çözücü bir konum üstlenmesi gerekirken hak arayan madencileri engellemeye kalkmasını kabul etmiyoruz. Beş yıldır süren oyalamaya, yalana, hileye artık ikna olma sınırını 3 bin 500 madenci ve ailesi aşmıştır. Biz işçiyiz, tarihimiz işçi hareketinin tarihidir. O tarih bize böyle bir tablo karşısında yürümeyi emrediyor. Ve biz karşımıza hangi yasak kararları çıkarırlarsa çıkarsınlar yürüyeceğiz.”

Bu arada Soma Kaymakamlığı, yürüyüşe yasak getirmiş ancak işçilerin itirazı sonucu Manisa 1. İdare Mahkemesi, kaymakamlığın kararını kaldırmıştı.

“ASKERLER YÜRÜYÜŞÜ ENGELLEMEK İSTEDİ”

Maden işçileri, basın açıklamasında sonra Soma faciasında yaşamını yitiren maden işçilerinin bulunduğu mezarlığı ziyaret etti.

Ardından yürüyüşlerine devam eden işçiler, Tugay komutanlığı tarafından engellenmek istendi. İşçiler “Yürüyüşümüz ancak tazminatlarımız ödendiğinde son bulacak” diyerek yürüyüşlerine devam etti.

“GMİS VE TÜRKİYE MADEN İŞ NEREDE”

Öte yandan, Türkiye’nin yeraltı madenciliğinde en önemli sendikal kuruluşu olan Türk-İş’e bağlı Genel Maden İşçileri Sendikası ile bu işyerinde örgütlü Türkiye Maden İşçileri Sendikası’nın bu yürüyüş sırasında Soma’da olmaması da dikkatlerden kaçmadı.

Hatırlanacağı gibi 1991’de Şemsi Denizer’in liderliğinde “Büyük Ankara Yürüyüşü”nü başlatan GMİS’e Türkiye’nin dört bir yanından destek gelmiş, maden işçileri yalnız bırakılmamıştı.

Bugün ise Bağımsız Maden İşçileri Sendikası’nın Soma’da başlattığı “hak arama” mücadelesinde katılmayan her iki sendikada, tepkileri üzerine çekti.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz