Ereğli Gümrük Kapısı'na ilk kuru yük gemisi geldi

20 Ağustos 2019 Salı 20:01

Ereğli Gümrük Kapısı'na ilk kuru yük gemisi geldi

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, yaklaşık bir ay önce hizmete alınan gümrük kapısına ilk gemi geldi.

Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Arslan Keleş, gazetecilere yaptığı açıklamada Ereğli Gümrük Kapısı'na gelen ilk geminin Rus bandıralı kuru yük gemisi olduğunu söyledi.

İlçede gümrük kapısının oluşmasının ardından Rusya'nın Rostov-on-Don Limanı'ndan hareket eden "MV Aleksey Afanasyev" isimli kuru yük gemisinin Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir) limanına yanaştığını kaydetti.

Ereğli'nin 21 milyon tonluk liman kapasitesiyle Karadeniz'in en önemli liman şehri olduğunu belirten Keleş, "İlçedeki limanlar, Ereğli Gümrük Kapısı'nın oluşturulmasıyla daha hareketli günler yaşayacak. Potansiyelimizi tam olarak kullanamıyorduk. Bugün itibarıyla da boş kapasiteyi kapatabilecek unsurları tamamlamış olduk. Bu da ticaretin gelişmesi ve farklı ürünler gelerek farklı ticaret ortamının oluşmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda mevcut nakliyecilerimize ve deniz acentelerimize ilave iş getirecek. Bu aşamada nakliyecilerimiz anlamında bazı altyapısal eksikliklerimiz olabilir. Ereğli'de yıllardır kara yolu vasıtasıyla sac nakliyeciliği yapıldığından nakliyecimizin adaptasyonu biraz zaman alabilir ama en kısa zamanda o da tamamlanacaktır" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz