Ekmek parası için fındığa…

4 Ağustos 2019 Pazar 21:52

Ekmek parası için fındığa…

Doğu ve güneydoğu illerinden Zonguldak'ın Alaplı ilçesine gelen mevsimlik işçiler, fındık toplayarak geçimlerini sağlamaya çalışıyor.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli aileler ile Şanlıurfa, Adana ve Gaziantep gibi illerden fındık toplamak için gelen vatandaşlar, ilçeye bağlı Aşağıdağ köyünde kurdukları çadırlarda kalıyor.

Alaplı Kaymakamlığının belirlediği Aşağıdağ köyündeki toplanma merkezinde kamp kuran yaklaşık 600 mevsimlik işçi, bir ay kalacakları kamp alanına elektrik ve su verilmesinin yanı sıra kampın üç noktasına konteyner tuvalet ve banyo kabinleri kurulmasından memnuniyet duyuyor.

Şanlıurfa'dan ailesiyle ilçeye fındık toplamaya gelen Seyithan Türegene, gazetecilere yaptığı açıklamada, 7 yıldır her fındık hasadı sezonunda ilçeye geldiklerini söyledi.

Alaplı'ya 20 saatlik yolculuğun ardından geldiklerini aktaran Türegene, şöyle konuştu:

"7-8 kişilik bir aile olarak fındık topladığımızda, bir ayda yaklaşık 20 bin lira kazanıyoruz. Bunun yaklaşık 5 bin lirasını, zorunlu ihtiyaçlarımız için burada harcıyoruz. 15 bin lira civarı bir parayla geri dönüyoruz. Şu anda buradaki yaşam şartlarından oldukça memnunuz. Elektriğimiz, suyumuz, banyo ve tuvalet kabinlerimiz var. Kaymakamımızdan ve muhtarımızdan Allah razı olsun. Neye ihtiyacımız varsa hepsini hazırlamışlar. Bir tek alan az olduğu için çadır yeri sorunumuz var."

 

"FINDIK İŞÇİLERİNİN SORUNLARIYLA DEVAMLI İLGİLENİYORUZ"

Aşağıdağ köyü muhtarı İsmail Sevim ise mevsimlik işçilerin 25 Temmuz'dan itibaren köydeki kamp alanına gelmeye başladığını dile getirerek, ağustos ayının sonuna kadar işçilerin burada kalacağını kaydetti.

Kamp alanının altyapısının oluşturulduğunu belirten Sevim, şunları kaydetti:

"Şu an bir sıkıntımız yok. Fındık işçilerinin sorunlarıyla devamlı ilgileniyoruz. Sorunları olup olmadığını soruyoruz. İnşallah önümüzdeki yıl onları daha da güzel şartlarda ağırlayacağız. Bu kamp alanının altyapısını yaptık, suyunu ve elektriğini verdik. Üç noktaya kabinler koymak suretiyle tuvalet ve banyo ihtiyaçlarını giderdik. Çadırlarını nizami ve düzenli bir şekilde kurdurduk."

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz