Bir gazetecinin Mardin’den anlattıkları!

20 Ağustos 2019 Salı 19:20

Bir gazetecinin Mardin’den anlattıkları!

Ülkenin herhangi bir bölgesi ya da yerleşim birimlerinde olup bitenleri, o bölgedeki yerel basın-yayın organları, dolayısıyla gazeteciler objektif olarak dile getirirler.

Bu durum Zonguldak’ta tersine işlemesine rağmen ülkenin 80 ilindeki yerel basın, bu tutumundan taviz vermez!

Buradan yola çıkarak; Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınmalarına ilişkin, Mardin’den gazeteci bir arkadaşımızın, görüşlerini aynen aktarıyoruz…

 

“Zorlu bir günün ardından asıl zorlu süreç başlıyor

Gün boyu haber, canlı yayın derken vatandaşın şaşkınlığı da dikkatlerden kaçmıyor…

Ne oldu? Nasıl? Neden? Tüm bu sorular yanıt buldu aslında.

Mardin’de sizce gerçekten seçilmiş halk iradesi gasp edildi mi?

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, hayır.

Özellikle batıda yaymak istedikleri algı ile doğuya bizim gibi daha önce hiç gelmemiş insanların anlamasını beklemek elbette yanlış.

Aslında tüm bu yaşanan süreci özetlemek gerekirse;

Bu kayyum ataması aslında AK Partiye çok zarar verdi.

Ama devletin ve vatandaşın geleceği için bu risk alınmalıydı.

“OYDAN DAHA ÖNEMLİ CAN VE TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ SÖZ KONUSUYDU”

Batıda tanıyıp bildiğiniz özgürlükçü sosyalist HDP yerine, bölge terör örgütü hatta daha açık yazmak gerekirse, bu dağda eli silahlı teröristlerle iç içe olan bir yönetim Mardin’i yönetmeye başladı.

Kayyumla ilgili yapılan açıklamalar bu örgütün kamuoyunda görünmesine engel olacaktı ve oldu da.

Mardin’de AK Partili bazı belediye başkanları da dahil fındık fıstık Vali’yi konuşurken ve “acaba biz nasıl kayyum atanırız” derdine düşerken örgüt şehre inmişti.

Emniyet, MİT, jandarma son 3 aydır çok ciddi operasyonlar yapsa da bu aynı Nusaybin de olduğu gibi bu kez devlet risk alıp hendekler kazılmadan, kimseye bir şey olmadan olayın kısmen önüne geçti. Ahmet Türk ve ekibine iddialarla ile ilgili sorduğumuz sorulara Ahmet Türk’ün tek dediği “haberim yok”

DÜŞÜNÜN, BİR BELEDİYE BAŞKANININ HİÇBİR ŞEYDEN HABERİ YOK!

Belediye içinde kardeşleri dağda terörist olarak yok edilen onlarca kişi, Ahmet Türk’ün en yakınında ve örgüte ciddi bir kaynak aktarımı sağlıyordu.

Belediyelerde Türkçe yasaklamalar, esnaftan para toplama, ilçelerde dağ ekibine yardımlar!

Hafızanızda kalması için son olarak Bagog dağında askerimizin şehit olduğu olayda, bölgede hatırlayın “Süryani köylerini yakıyorlar” diye yaygara koparmışlardı…

İşin aslı örgüt üyeleri köylere inmişti ve kaçarken her yeri ateşe vermişti.

Bunu kimse konuşma gereği duymadı.

Eğer bu kayyum ataması batıda yapılsa idi bende sizinle halk iradesine darbe derdim!

Seçilmiş çünkü… Ama terör örgütü bölge halkına sırf sempatizanları olduğundan ve çoğunluk bizde diyerek baskıya başlamışsa tehlike büyük.

HELE HELE FIRAT’IN DOĞUSUNA OPERASYON GÜNDEMDE İKEN DEVLET TÜM TEDBİRLERİ ALMAK ZORUNDA.

Devlet şu saatten sonra en ücra köşede ki vatandaşına şevkatini göstermeli, ama terör örgütleri ile sonuna kadar mücadeleyi sürdürmeli.

Eğer Ahmet Türk Mardin’i ve Mardinli hemşerilerini çok sevseydi bağımsız olarak milletin karşına çıkar PKK’ya “burası benim memleketim sana da nefes aldırmadım” derdi.

Ayrıca bayramda dağda gebertilen PKK’lıların ailelerini değil, bu memleketin birlik ve bütünlüğü için şehit olmuş şehit yakınlarını gezerdi.

Yani mesele işin içinde PKK, YPG olunca devlet gereğini yapmasaydı Nusaybin’de hendek ve çukurlarda olduğu gibi “neden devlet görmedi?”denecekti.

Şu saatten sonra devlet bölge halkına hak ettiği en iyi hizmeti vermeli. Çıkar için devletçi görünenlere de müsaade etmemeli.

Devlet, burada dün olduğu gibi bugünde sonuna kadar vatandaşa devletin en sıcak yüzünü göstermeli örgütünde sırtından sopayı asla indirmemeli.

Mardin huzurun ve hoşgörünün medeniyetin beşiği olarak tarih sayfalarında yerini alırken, terör örgütünün hiçbir kelimesi bu kent ile bağdaşmadan yeni bir Mardin’i konuşmak gerek.

Siyasi aktörlere gelince bence bölgede uzun süreler siyaset yapılmasına izin vermeden devlet ve vatandaş diyaloğu güçlendirilmeli.

Vatandaş parmağı kanasa da devletin yanında olduğunu bilmeli. Vatandaşa hizmet etmeyen her aktör o görevden o gün uzaklaştırılmalı.”

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz