Bastonu tanıtmak için kolları sıvadılar

27 Ekim 2019 Pazar 18:32

Bastonu tanıtmak için kolları sıvadılar

Alaplı ilçesinde, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda (KYK) kalan öğrenciler, “asaletin simgesi” olarak kabul edilen Osmanlı döneminden bu yana yaşatılmaya çalışılan el işlemeli Devrek bastonunun yeniden dünyaya tanıtmak için kolları sıvadı.

KYK yurdunda açılan atölyede öğrencilerin ellerinde el işlemeleriyle kanserojen madde içermeyen kimyasallar kullanılarak "Kızılcık" ağacından yapılan Devrek bastonu, sağlamlığıyla da büyük ilgi görüyor.

Alaplı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile işbirliği ile Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı Alaplı Yurdunda kalan öğrenciler tarafından üretilmeye başlandı.

“Asaletin Simgesi” olarak kabul edilen Devrek bastonu, geçmişten günümüze birçok Cumhurbaşkanı, Başbakan gibi devlet başkanlarına takdim edilmiş, büyük ilgi görmüştü. Alaplı KYK Yurdunda açılan atölyede çalışmaları anlatan Teknik Öğretmen Eğitmeni Mehmet Çam, "Atölyede öğrencilerle, yok olmaya yüz tutan mesleği geleneksel sanatlarımızı yaşatmak, Yurtta kalan Öğrencilerimize de boş vakitlerini değerlendirmek hem de kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak için onlara bir meslek öğretmek" dedi.

“BASTON YAPIM İŞİ ZAHMETLİ VE SABIR GEREKTİRİR”

Çam, “Buradaki amacımız geleneksel el zanaatkârları ölmesin gelecek nesillere aktarılsın diye, Atölyemizde el zanaatkârları bölümümüzde öğrencilerimize bu mesleği icra ettirmeye çalışıyoruz. Baston yapım işi zahmetli ve sabır gerektirir. Bizde burada otantik sanatları yaşatmak ve Devrek Bastonu orijinali en uygun şekilde yapmaktır. Bu konuda KYK Müdürü Erhan Yavaş, bizlere çok yardımcı oldu. Gerekli her türlü malzemeyi temin etti. Kursiyerlerimizde bu konuda çok hevesli. Üç aya kalmaz, şu elimizde gördüğümüz baston; sap kısmı ceviz ağacından oluyor. Üç ayrı bölümden oluşuyor. Bu yıl kesilen ağacı bu yıl kullanamıyoruz. En azından 6 ay beklemesi gerekiyor. Fırında düzeltme aşamasından sonra atölyemize geliyor. Atölyede ağaçlar tornada çekiliyor. Sonra üzerlerine desenler ve motifler açıyoruz” diye konuştu.

“BASTON GELECEK NESİLLERE AKTARILIYOR”

Öğrencilerin çok yoğun katılım gösterdiklerini altını çizen KYK Müdürü Erhan Yavaş ise şunları söyledi: “KYK binamızdaki mücevher el yapımı ile ilgili atölyemizde Devrek Kursu açtık. Bu doğrultuda açmış olduğumuz kurslara öğrencilerimiz çok yoğun katılım gösterdiler. Onlarda boş zamanlarında, ders dışı zamanlarında burada hem eğleniyorlar, hem de ustalarına eski el zanaatkârları öğrenerek gelecek nesillere aktarılmaya hedefliyorlar. O unutulacak olan sanatları yaşatmaya çalışıyorlar. Bunun dışarısında biz öğrencilerimize talep ettikleri her alanda Kurslar açıyoruz. Öğrencilerimize seminerler düzenliyoruz. Onların ders dışı anlarında kendilerini geliştirmesini hedefliyoruz. Öğrencilerimizi bu çalışmalara katıldıklarından dolayı teşekkür ediyoruz."

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz