Ayaroğlu "Posbıyık'ı kınıyorum"

8 Ekim 2019 Salı 20:38

Ayaroğlu "Posbıyık'ı kınıyorum"

Çağdaş Gazeteciler Derneği Şube Başkanı Ali Ayaroğlu, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık''ın CHP Milletvekili Ünal Drmirtaş'ı hedef alan açıklamasında kullandığı yalaka basın sözünü kınadı.
Ayaroğlu yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi.

“YALAKA BASIN” SÖZÜNÜ KINIYORUM

Geçtiğimiz günlerde Kdz. Ereğli Belediye Meclis toplantısında, Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın toplantı ile hiç alakası olmayan bir konuda basına yönelik “yalaka basın” sözlerini şaşkınlıkla izledik…
Gazetecilik kamu görevidir; gazetecinin temel amacı haber ve yorum üreterek halkı ve kamuoyunu bilgilendirmektir. Gazetecinin halka ve kamuoyuna karşı mesleki sorumluluğu vardır. Gazetecilikte, kanıtsız iddia ve suçlamaya, iftiraya, yalana, manipülasyona yer yoktur; kanıt ve belgeler tahrif edilemez; doğruluğu kesinleşmeyen haber, doğruymuş gibi sunularak okuyucu-izleyici yanıltılmaz. Her şeye karşın yanlışlığı ortaya çıkan haber ve yorum düzeltilir, yanıt ve düzeltme hakkı kullandırılır.
Siz bunlardan hangisini yaptınız?
Kamuoyunun haber alma hakkı demokrasinin temel ilkesidir.
Siz isim vermeksizin basını “yalaka” ve “yalaka olmayan” basın diye ayıramazsınız. Sizi eleştiren “yalaka” olacak, ya lehinize yazan ne olacak?
Kenti yönetenler sözlerine dikkat etmelidirler.
Bizler bu konuşmayı siyasi etik ve değerlere sığdıramadığımızı belirtir, bu sözlerini kınadığımızı kamuoyu ile paylaşırız.

ALİ AYAROĞLU
Çağdaş Gazeteciler Derneği
Zonguldak ŞB. BŞK.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz