Alaplı talan ediliyor!

20 Ağustos 2019 Salı 19:22

Haber Merkezi

Alaplı talan ediliyor!

Alaplı ilçesinde altın aramaya başlayan Kanadalı bir şirket ormanlık alanı talan etmeye başladı.

Kazdağları’ndan sonra bir başka Kanadalı şirket de Zonguldak’ta proje tanıtım dosyasında yer alan bölgenin dışında binlerce ağacı yok ederek altın arama çalışmalarını sürdürüyor.

Öksüt Madencilik aracılığıyla altın madeni projesine devam eden Kanada merkezli Centerra Gold şirketi  Alaplı ilçesinde de taşeron firmalarla altın arıyor.

“Yaşanabilir Bir Karadeniz Ereğli Platformu” üyeleri, çevreye verilen zararı gözlemleyerek raporlaştırdı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2017’de “ÇED gerekli değildir” kararı verdiği proje çerçevesinde Aşağıdağ Köyü Çanakçı Dere mevkiinde arama yapılacağı söylenmesine rağmen sondaj, köyün dışında ve Orman İşletmesi sınırlarındaki ormanlarda yapılıyor.

Anıt ağaçlara çok yakın bir avlakta çalışıldığını gözlemleyen üyeler, sondaj alanlarına ulaşmak için ağaçlar kesilerek yeni yollar açıldığını anlattı. Şu ana kadar kesilen ağaç sayısının 10 bin dolayında olduğu bildirildi.

 

Centerra Gold, Türkiye’deki ortağı Türk maden şirketi ile birlikte Zonguldak’ın Alaplı ilçesine bağlı Dağ Köyü yakınlarındaki ormanlık alanda altın aramak için 2016 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu.

Bakanlık, 2017 yılında “ÇED gerekli değildir” kararı vererek Kanadalı şirketin altın aramasına izin verdi.

Şirket, geçen Nisan’da bölgede altın arama çalışmalarına başladı. İlk etapta bir sondaj makinesiyle çalışan ekip, sayıyı 5’e çıkartarak ormanın birçok noktasında altın arama çalışmalarını hızlandırdı. Sondaj ile yerin metrelerce derinliklerinden alınan toprak numuneleri incelenmek üzere Ankara’ya gönderilmeye başlandı.

“DEVREYE EREĞLİ PLATFORMU GİRDİ”

Sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan yaşanabilir Ereğli Platformu üyeleri de altın aranan ormanlık alanda incelemelerde bulundu.

Yaşanabilir Ereğli Platformu Sözcüsü Çetin Yılmaz, şirketin bakanlığa sunduğu raporda 570 bin liralık çalışmayla 10 kişi istihdam ederek sondaj yapacağını belirttiğini, ancak kendilerinin 5 sondaj makinesiyle en az 50 kişilik bir istihdam yapıldığını tespit ettiklerini söyledi. Yapılan çalışmanın milyon dolarlık bir sermayeyle yapılabileceğini ifade eden Yılmaz, “ÇED gerek kalmadan onaylanmış bir raporun ardından başladı çalışmalar. Bu bölgede açtıkları yollarda ağaçları kesiyorlar. Burada altın aramak bölge açısından biyoçeşitlilik açısından orman zenginliği açısından bir ağaç kesmek bile doğaya ve insanlığa karşı işlenmiş bir suç. ÇED raporunda 570 bin liralık iş yapılacağı deniyor ama burada milyon dolarlık işler yapılıyor” dedi.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz