Afgan anne ve kızları eğitimle hayata tutundu

22 Ağustos 2019 Perşembe 22:05

Afgan anne ve kızları eğitimle hayata tutundu

Afganistan'daki iç karışıklık nedeniyle 2 yıl önce ülkelerini terk edip Karabük'e yerleşen Afgan anne ve iki kızı, Halk Eğitim Merkezinde katıldıkları kursla hayata tutundu.

Afgan anne Nooria Saraj Sediqi, iki kızıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği iş birliğinde Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen bilgisayar kursuna katılmaya karar verdi.

Pakistan, Afganistan, Irak, Somali, Çad ve Cibuti'den gelen kursiyerlerle eğitim alan Afgan anne ve iki kızı, bilgisayar kullanmanın mutluluğunu yaşıyor.

"BİZE KUCAK AÇTIĞI İÇİN TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Nooria Saraj Sediqi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkelerindeki iç karışıklık nedeniyle Fransa ve Almanya'ya gittikten sonra 2017 yılında Türkiye'ye geldiklerini söyledi.

Kendilerine kucak açtığı için Türk hükümetine ve halkına teşekkür eden Sediqi, eğitim, sağlık ve yaşamın diğer alanlarında herkesin kendilerine yardım ettiğini söyledi.

Sediqi, Karabük Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan bilgisayar kursuna kızlarıyla katılmaya karar verdiklerini anlatarak, "Çok mutluyum. Burada herkes çok iyi. Kurs bizim için çok yararlı oldu." diye konuştu.

Sarah Sediqi de merkez tarafından verilen diğer kurslara da katıldığını belirterek, "Daha önce burada Türkçe ve İngilizce eğitimi aldım. Burada olduğum için gurur duyuyorum. Bize yapılan iyilikler için tüm yabancılar adına çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

"İKİ KURSTA 20'Sİ YABANCI 40 ÖĞRENCİ EĞİTİM ALIYOR"

Bilgisayar öğretmeni Yalçın Cin ise yabancı uyruklu öğrencilerin bilgisayar kursundan memnun olduğunu aktardı.

Öğrencilerin kursta bilişim teknolojileriyle ilgili bilgileri öğrendiğini anlatan Cin, "Kursiyerler sadece bilgisayar yazılımı değil, donanımla ilgili bilgiler, projeksiyon ve akıllı cep telefonu kullanımı gibi temel eğitimler alıyor." dedi.

 

Cin, sabah ve akşam olmak üzere iki kursta 20'si yabancı 40 öğrencinin eğitim aldığını dile getirerek, Türkçe eğitimi alan öğrencilere daha sonra filografi, ahşap boyamacılığı ve bilgisayar kurslarının verildiğini söyledi.

Yalçın Cin, yabancı öğrencilere üniversiteye hazırlık kursları da verildiğini, mesleki kursların yanı sıra hobi ve kişisel gelişim kurslarının da düzenlendiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz