“Siz doğaya tilki, ayı, tavşan dikebilir misiniz?”

26 Kasım 2019 Salı 17:09

“Siz doğaya tilki, ayı, tavşan dikebilir misiniz?”

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Enerji Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonunda söz alarak, Bakan Dönmez’den, Zonguldak Gümeli’de yapılan altın arama çalışmaları hakkında bilgi istedi.

Deniz Yavuzyılmaz, “Maden alanlarında kesilen ağaçların yerine fidan dikiyoruz” açıklaması yapan Bakan’a “Fidan dikebiliriz, tabii ki dikeceğiz ama siz doğaya tilki, ayı, tavşan dikebilir misiniz?” diye sordu.
Kazdağları’nda gerçekleştirilen maden arama çalışmaları ülke gündemine otururken bir başka Kanadalı şirket Zonguldak’tan çıkmış, 4 bin 116 yaşındaki dünyanın en yaşlı Porsuk ağacın da içinde bulunduğu tabiat yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı.
Daha öncesinde konuyu meclis çalışmaları ile yerel ve ulusal basın gündemine taşıyan Yavuzyılmaz’ın, görüşmeler sırasında yaptığı konuşma ise komisyona damga vurur nitelikte oldu.
Yavuzyılmaz, komisyon konuşmasında şu ifadelere yer verdi;
“Doğa bir bütündür, ağaçları keseriz yerine fidan dikeriz anlayışı yeterli değil” “Sayın bakan, altın, bakır ve benzeri maden aramaları Zonguldak’ın Gümeli Beldesinde "Centerra Gold" adında bir Kanadalı firma tarafından yapılıyor. Kanadalı bir firmanın Türkiye'de bu tip aramaları yapmasını öncelikle reddediyoruz. 4.116 yaşındaki Türkiye'nin en yaşlı ağacının, dünyanın en yaşlı 5'inci ağacının bulunduğu habitatta maalesef böyle bir kıyım tehlikesi yaşanıyor. Kaz Dağları'yla ilgili olarak "Ağaçlar kesildi, onun yerine fidan diktik." denildi. Bu anlayışı yeterli bir anlayış değildir. Fidan dikebiliriz hep birlikte, tabii ki dikeceğiz ancak tilki, ayı, tavşan ve hayvan ekemeyiz, dolayısıyla doğa bir bütündür diyorum. Doğadaki hayvanlarda, bitkilerde bizim birer evladımızdır, çocuğumuzdur. "Evladımız ve çocuğumuz ölsün, onun yerine biz yeni çocuk yaparız." anlayışıyla bu dünyada doğadaki çevre felaketlerini engelleyemeyiz.”

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz