"KİMSENİN ADAMI DEĞİLİZ"

8 Ekim 2019 Salı 20:30

Haber Merkezi

"KİMSENİN ADAMI DEĞİLİZ"

Bu sözler, bir önceki yazımda eski Milletvekili Harun Akın’la ilişkilendirdiğim Ebru Uzun ve Salim Yaman’a ait…

CHP’nin kongre takvimi açıklandıktan sonra kendi siyasi ikballeri ve “küçük olsun, benim olsun” anlayışı ile partiyi ele geçirme çabaları içinde olan eski milletvekili ve eski il başkanlarının, müritleriyle saf tutmaya başladıklarını söylemiştim.

Bunun üzerine daha önce merkez ilçe yönetiminden istifa eden Salim Yaman aradı ve kendisiyle görüştüm.

“Asla kimsenin adamı değiliz” dedi…

Özetle şöyle devam etti;

“Biz bir ekip olarak eski Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun’la birlikte yaklaşık 2 aydır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hedefimiz partimizi yeni yüzlerle, toplumda karşılığı olan, gönüllük esasına dayalı anlayışla çalışacak ve partimize güç katacak isimleri bir araya getirmektir”

“Harun Akın’la ya da bir başka isimle hareket etmiyoruz.”

“İlçe başkan adayımızı da delege seçimlerinden sonra yeni delegelerle bir araya gelip,  hedefimiz doğrultusunda bize başkanlık yapabilecek adayın etrafında hep birlikte kenetleneceğiz”

Bunları söyledi Salim Yaman.

Ardından bu kez Ebru Uzun’u ben aradım.

Salim Yaman’ın söylediklerini paylaştım. Ebru Uzun’da Yaman’ın söylediklerini yineledi.

Ekledikleri ise şunlardı;

“Yaklaşık 3-4 ay önce partili çevremin de talepleri üzerine kendi listemi hazırlamaya karar verdim. Bu kararımı Harun Akın’a da bildirdim. O’da bana (Başarılar diliyorum. Yolun açık olsun) dedi. İşlerinin yoğunluğundan bahsetti ve Zonguldak’ta kongreyle ilgilenmediğini söyledi.”

“Şundan emin olabilirsin, sadece üyelerle görüşüyorum. Hiçbir grup ya da kişiyle pazarlık içinde değiliz, olmayı da düşünmüyoruz. Geçmiş dönemlerden dersler çıkardık. Liste tamamen benim listem olacak”

Anlaşılan o ki;

Gerek Uzun, gerekse Yaman benim savunduğum ilkeler noktasında hareket ediyor.

Yeni yüzlerden bahsediyorlar…

“Harun Akın’la ya da bir başka isimle birlikte hareket etmiyoruz” diyorlar…

CHP’yi Zonguldak’ta da iktidara taşıyacak kadroları göreve getireceklerini söylüyorlar…

Aslında;

Ben bunları, Ebru Uzun’a 2 yıl önce söylemiş ancak O’nu yanındaki bazı yarım akıllılar yüzünden ikna edememiştim!

Bundan dolayı Ebru Uzun’un geldiği bu noktayı önemsiyorum.

Umarım ekibiyle birlikte bunu başaracak iradeyi ortaya koyar…

                             ***

Hükümetin, Suriye’nin kuzeyinde PKK-YPG ve YDP terör örgütlerinin yapılanması ile Suriye toprakları içinde kanton oluşturmasına izin vermeyeceği yolunda “müdahale” amaçlı kararlılığı ABD’nin geri adım atmasına neden oldu.

Sonuçta ABD, Suriye’deki gözlem noktalarından askerlerini çekti ya da çekmek zorunda kaldı!

ABD Başkanı Donalt Trump'ın açıklamalarına ve attığı tweetlere baktığımızda; ABD’nin orada varlık sebebinin IŞİD olduğunu görüyoruz.

Daha doğrusu ABD bunu söylüyor!

Bu ülkenin Dışişleri Bakanlığına göre eğer Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Türkiye'nin operasyonu nedeniyle bölgeyi terk ederse, tüm kamplardan ve gözaltı merkezlerinin sorumluluğu Türkiye'ye geçecek.

Peki; kim bu SDG?

PKK, YPG, PYD’den oluşan ve bizim “terör örgütü” olarak tanımladığımız Kürt gruplar…

Bilindiği gibi Türkiye, en başından itibaren grubu "terör örgütü" kabul ettiğini ve örgüte yardımı kesmesi için ABD’ye çağrı yapıyordu.

Trump’un "Kürtler bizimle (IŞİD’e karşı) savaştı ancak bunu yapmaları için onlara çok para ödendi ve teçhizat verildi. (Kürtler) Yıllardır Türkiye'ye karşı da savaşıyorlar. Bu savaşı 3 yıl boyunca engelledim ancak bizim için bu saçma, çoğu aşiret kaynaklı, sonu gelmez savaşlardan uzaklaşmamızın ve askerlerimizi eve geri getirmenin artık zamanı" şeklindeki açıklaması, aslında Suriye’nin kuzeyinde ve Fırat’ın doğusunda ne olup bittiğini açıkça gözler önüne seriyor!

Bu açıklamaya o bölgede konuşlanan terör örgütleri tepki gösterdi.

ABD’yi “kendilerini satmakla” suçladı.

Bu pencereden baktığımızda ABD, Türkiye’nin askeri müdahalesi sırasında SDG’nin 30 kilometrenin güneyine kaçacağını, bu durumda o bölgede kurulan kamplarda yaşayan ve cezaevlerinde tutuklu bulunan yaklaşık 10 bin IŞİD militanlarının kaçacağından endişe ediyor.

Bu nedenledir ki Trump, bundan sonra IŞİD’ten Türkiye’nin sorumlu olacağını söyledi.

Öte yandan;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bölgedeki gelişmeler üzerine kararlı duruşu sonucu terör örgütlerinde panik başladı.

Kuşkusuz bu örgütler Türkiye’nin şart koştuğu güneye doğru 30 kilometre sınırına inecek.

ABD’de bunu söylüyor zaten!

Peki;

Bu durumda sorun bitecek mi?

Elbette ki hayır… Sorun daha da büyüyecek. Bu kez IŞİD belası da işin içine girecek ve tekrar başa döneceğiz!

Bu nedenle, Türkiye’nin başlatacağı operasyonda çok dikkatli olması gerekiyor.

Umarım ABD’nin endişeleri boşa çıkar.

Gelelim sorunun kökten çözümüne…

Suriye’de iç savaş elbette ki devam edecek değil. Bölgede sözü geçen Türkiye, Rusya, İran, ABD ve bazı Avrupa Birliğiüyesi ülkeler, Şam yönetimini yok sayarak bu sorunu çözemezler.

Bunun için de BM çatısı altında (halen çalışmaları sürüyor) görüş birliğine varılarak hazırlanacak ve ülkenin toprak bütünlüğüne dayalı yeni Suriye Anayasası’nın en kısa zamanda ilan edilmesi kaçınılmazdır.

Sonrası ise gelişmelere bağlı…

Yorumlar
  • istifaya zorlananlar
    11 Ekim 2019 Cuma 14:24

    Ebru Uzun kendisine koruması adına velayet verildiği halde babaannesinin bankada ki parasını usulsüz kullanmaktan ceza aldı. Bu durumda kendisi ilçe başkanı olamaz. Bu konuyu irdelerseniz sevinirim.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz